Botetourt County schools have announced their fourth nine-weeks honor rolls for the 2016-2017 academic year. They include:

 

Breckinridge

A Honor Roll

FIFTH GRADE: Matthew Alderson, Carter Baka-Collins, Sara McFadyen, Ethan Spickard, Paul Theimer, Austin Thomas, Angela Vish, Walker Wilson

FOURTH GRADE: Kaeli Berry, Zoe Entsminger, Zachary Griswold

THIRD GRADE: Dallas Miller, William Montgomery

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE: Liliana Bolling, Sarah Crawford, Grant Kovar, Alise Orent, Annabelle Peay, Vianey Ramirez-Bautista, Dakota Thomas, Seth Williamson, Hannah Wilson-Breitweiser,

FOURTH GRADE: Brody Banks, Elizabeth Cefola-Mason, Aubrea Davis, Jayden Delp, Meredith Griffin, Lila Hubbard, Blake Lovern, Cody McConnaughey, Isabelle Stewart, Hunter Weaver, Jonathan Wolcott,

THIRD GRADE: Hannah Albers, Joshua Allen, Audrey Benson, Gavin Binns, Kaia Binns, Evan Bryant, Elise Buchanan, Rain Copeland, Landon Dillow, Carli Edwards, Chloe Helmandollar, Cameron Hosey, Hallie Hubbard, Kenadi Kovar, Benjamin Lawson, Jaden Markham, Conor McFadyen, Ella Moran, Calliope Poff, Jenna Tucker, Mia Williams

 

Buchanan

A Honor Roll

FIFTH GRADE: Ripley Barry, Deanna Draper, Gunnarr Martin, Damien Mitchell, Ethan Sherman

FOURTH GRADE: Kylee Aaron

THIRD GRADE: Olivia Eubank, Rylee Jordan, Randall McClung, Abbey Parker, Rachel Puffenbarger, Nathan Stewart, Maddox Woodyard

A-B Honor Roll

FIFTH GRADE: Cain Bowyer, Makenzie Coleman, Shay Fowler, Ilianah Graham, Zeal Hammons, Audrey Joyce, Moses Keyser, Honesty Liming, David Merritt, Dylan Metheny, Silas Miller, Evan Mines, Blake Orfield, Makayla Petty, Mikaila Puffenbarger, Sloane Stephenson, Sophie Stewart, Madeline Stull, Hayden Stump, Grayson Taylor, Trey Taylor, Lily- Ann Waddell, McLaren Westland

FOURTH GRADE: Owen Bankert, Wyatt Bankert, Ethan Bryant, Brady Gordon, Emma Lowe, Dawson McAllister, Ella Monaghan, Kody Park, Lainey Stephenson, Ava Thacker, Daniel Tillman, Eli Whitley, Avery Williams

THIRD GRADE: Devin Aaron, Wyatt Alexander, Natalie Baker, Nicole Baker, Walker Bierer, Chase Clemons, Ireland Dooley, Ella Hutchens, Trevor Hylton, Kally Lawhorne, Georgia Miller, Kallie Paivanas, Aaron Petty, Aaron Stern, Emmett Thomasson, David Wise

 

Cloverdale

A Honor Roll

Fifth Grade: Ainsley Anderson, Eisen Colon-Arroyo, Hunter Gilbert, Ella Johnston, Keaton Lucas, Ryan Mosdell, Aliysa Mullin, Preston Palmer, Connor Weddle, Brayden Wells

Fourth Grade: Grayson Adkins, Campbell Franco, Mia Harper, Grayson Hooven, Hannah Mizuba, Aaron Scher, Ena Sejtanic, Raimee Sykes

Third Grade: Angelie Brader, Caralyn Collins, Dalyana Colon-Arroyo, Gabriel Glenn, Ryan Hooven, Rachel Huard, Kelley Ingle, Ella Kirk, Brady Kish, Kendall Nixon, Kylie Palmer, Noah Shorey, Myleigh Smith, Emma Spangler, Rhiannon Stowe

AB Honor Roll

Fifth Grade: Keely Caldwell, Lillian Cox, Noah Glenn, Dylan Gonce, Cameran Hayes, Garrison Hornback, Seth Huard, Ethan Ikenberry, Emily Lewis, Sara Elizabeth Noell, Olivia Sell, Joshua Smith, Ellise Talmadge, Katen Tetreault, Alijah Thompson, Zion Woody

Fourth Grade: Hailey Belcher, Alexander Clarke, Meredith Claterbaugh, Matthews Dorra, Kennedy Hall, Jillian Harris, Ava Hoose, Evan Klampfer, Connor Lewis, Hannah Slate, Brayden Underwood, Chloe West

Third Grade: Lily Bratic, Xavier Brummer, Maggie Caldwell, Abygail Christian, Titus Close, Brooke Craddock, Peyton Creasy, Daniel Doss, Jessie Elsesser, Grace Engels, Tanner Gilbert, Kaylee Hale, Abigail Harper, Landon Hayes, Averi Heffelfinger, Taylor Lawson, James Lisle, Kaiden McCoy, Morgan Parr, Danni Tice, Bryce Tolbert

 

 

Colonial

A Honor Roll

Fifth Grade: Aidan Appicello, Troy Buchanan, Amelia Dietrich, Erna Dietrich, Autumn Estrada, Hadley Evans, Nicholas Hall, Karis Hambrick, Ryleigh Jones, Audrey Keister, Spencer Krimski, Sarah Leonard, Adison Mayhue, Casey McFarling, Nolan Medley, Liam Nagy, Mikayla Reed, Riley Shupe, Grace Thomas, Emily Thompson, Ben Wilkinson, Mackenzie Willmott, Brianna Witt, Emma Yates

Fourth Grade: Kalob Daniels, Abigail Dolinger, Emily Duncan, Carson Edwards, Braelyn Folks, Makayla Fralin, Erica Gergely, Cameron Matutina, Maya Mougin, Alexis Potter, Riley Reed, Mali Ruppel, Autumn Russell, Evelyn Slaughter, Jake Spangler, Gavin Walker, Azlynn Zini, Nathaniel Zuraw

Third Grade: Grace Corey, Kaylin Dalton, Graham Dietrich, Jaxon Guilliams, Emily Maddox, Hannah McFarling, Reagan Meade, Ryen Miller, Taygen Sanchez-Huerta, Emilia Sanford, Matthew Sullivan, Aaden Thomas, Max Vanover, Logan Wingler

A-B Honor Roll

Fifth Grade: Taylor Bell, Elyssa Benson, Carissa Butrym, Jordan Craighead, Jack Crawford, Kallie Deel, Peyton Grooms, Samuel Grooten, Calvin Hall, Geneva Hall, Elizabeth Hodges, Allyson Kessler, Cameron LeBlanc, J.T. Leonard, Ava Lowe, Juliana Manello, Anjelica Marley, Jefry Miguel-Morales, Arturo Morales, Jade Morton, Bryson Mutter, Caleb O’Quinn, Kadence Overstreet, Nicole Paquette, Amber Puckett, James Quillen, Ridge Radtke, Kaylee Sell, Samantha Shields, Trevor St.Clair, Jacob Stark, Olivia Terry, Kyle Thompson, Joel Vance, Kaylee West

Fourth Grade: Brayden Burns, Addie Cadenhead, Kylen Caplinger, Carson Chitwood, Chase Chrimes, Olivia Davidson, Eli Doss, Conner Dowdy, Connor English, Kaleb Fisher, Seth Fitzwater, Clara Gunter, Anastasia Harris, Lexi Lewis, Bailee Masters, Savhanna Mueller, Zack Ogden, Gracyn Poff, Ryan Quesenberry, Emma Ruhlman, Morgan Smith, Kamden Umber, Brooke Wheeling

Third Grade: Alexis Anglin, Lily Carrell, Michael Carter, Brendan Dolinger, Kennedy Fender, Elisha Fitzgerald, Austin Gardner, Alexa Gurley, Sophie Hufton, Patrick Jackson, Emily Jones, Gabriel Jones, Quinten Jones, Sam Kellam, Liam MacMackin, Thomas Marden, Caleb Miller, Nathan Mullens, Lily Spraker, Jalen Thompson, Brayden Weaver, Savannah Young

 

EAGLE ROCK

A Honor Roll

FIFTH Grade: Emma Bobbitt, Matthew Clayton, Lydia Dunbar, Jaden Kitt, Aiden Shotwell

FOURTH Grade: Grace Curtis, Logan Deel, Jadyn Miller, Daniel Slusser, Emily Woodson

THIRD Grade: Sydnee Breeding, Arianna Cason, Josiah Merchant

A-B Honor Roll

FIFTH Grade: Jade Boyden, Brian Dunbar, Tanner Reid, Kaela Riddle

FOURTH Grade: Staci Green, Hunter Mays, Jakob Mulcahey, Haley Richmond, Nevaeh VanBuren, Regan VanNess, Catalyne Webb

THIRD Grade: Gabrielle Boyden, Keira Crawford, Logan Davis, Caitlyn Downey, William Haymaker, McKenna Hayslett, Ashton Hill, Kansas LePard, Amythyst Lowrance, Jennah Lynch, Maggie Mace, Jacob Reese, Makenna Saville, Chase Windsor

 

 

GREENFIELD

A HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Hunter Adams, Grayson Alfano, Austyn Amos, Juliette Anaya, Gray Arnold, Alexa Carillo, Owen Cooper, Tyler Cronise, Anthony Foster, Christian Hatter, Elly Lackey, Cole Maydian, Rowen Mays, Sarah Miles, Kaitlyn Schnurman, Gracelyn Stump, Tyler Towe, Zachary Vernon, Brianna Ward, Amy Woodson

FOURTH GRADE:Aidan Alderman, Breanna Anduiza, Savannah Beckner,  Sasha Birckhead, Joseph Blankenship, Colton Bowman, Chase Britnell, Mia Camp,  Emma Campbell, Aiden Cooper, Connor Cooper, Kendra Craddock, Anna Crain, Madelyn Dooley, Chase Dozier, Wren Duckworth, Janey Farrar, Alexander Feese, Hunter Ferguson, Charles Grimes, Caroline Hanna, Bria Harvey, Ty Hensley, Ryley Hoffman, Lola Hollett, Elayna Hubbard, Abigail Humphries, Noah Longley, Jacob Malue, Ava Martin, Nathan Robinson, Gino Ruks, Brett Smith, Emmy Sprouse, Andrew St.Clair, Lucas St. Clair, Dean Webb

THIRD GRADE:

Justus Boitnott, Cameron Craighead, Tayler Cronise, Sara Folk, Olivia Harvey, Jonathan Malue, Ryan Markham, Izzy Mitchell, Emily Murry, Blake Peery, Esther Phillips, Nathan Preston, Sophie Roberts, Tyson Shaw, Anthony Silva-Garcia, Aleigha Weeks

A-B HONOR ROLL

FIFTH GRADE: Zoe Brown, Sarah Crain, Carson Crawford, Cooper Crawford, Sophia Fieschel, Leighanna Kissner, Hayden Miller, Chase Mitchell, T.J. Piluso, Layne Sullivan, D.J. Toliver, Eden Wallace, Grace Warman, Conner Wells, Matthew Wheeling

FOURTH GRADE: Thomas Amos, Makennah Beavers, Jake Bierce, J.D. Bierce, Brianna Carillo, Wilmer Diaz-Molina, Shea Hubbard, Emerich Jamison, Mason Kincaid, Alex Lang, Savanna Martin, Colin Mason, Christopher Nichols II, Lea Norris, Tristan Overbay, Oscar Ramos Cedillo, Octavio Rodriguez, Macy Shafer, Genelayce Stevens, Connor Stultz, Kayden Stuple, Caleb West, Stephen Woodson

THIRD GRADE: Christian Aguilar-Hernandez, Isaac Alderman, Mateo Altamirano Oviedo, Payten Arnold, Jack Beheler, Owen Breeden, Dustin Corvin, Legacy Cramer, Ella Fletcher, Joseph Germain-Norton, Garrett Honts, Kelsi Maydian, Lilli Mercedes, Camila Moctezuma Carrizales, Madison Muncey, Christian Rakes, Mitchell Snare, Alina Toliver, Anderson Wagner, Grace Wheeling, Reese Wills

 

Troutville

A Honor Roll

FIFth Grade: Laila Alam, Brianna Andrews, Daniel Bowling, Emily Bowling, Peter Krzeminski, Elliott McClung, Jakari Nicely

FOURth Grade: Abby Cook, Maisy Cook, Joshua Frate, Journi Maxey, Tyler McCarren, Ian Park, Isabella Shelton, Madeleine Whitacre, Bridgette Wissemann

third Grade: Taylor Bowling, Lily Ebrahimi, Ava George, Bridger Harold, Catherine Hedrick, Savanna Johnson, Chloe Kelly, Carter Krzeminski, Myah Lawrence, Olivia Nicely, Jack Stelter, Riley Wolford

A-B Honor Roll

fifth Grade: Allison Argabright, Hunter Atkinson, Yazmin Brennin, Jacob Brewbaker, Brianna Cassidy, Mehdi Ebrahimi, Benjamin Gilbert, Rye Jackson, Aniyah Johnson, Layne Jones, Daniel Kelly, Lily Manier, Grace Mayo, Jeffrey Whitacre Jr.

FOURTH GRADE Becca-Marie Archambault, Keira Booze, Avery Bradshaw, George Branscom, Ella Conner, Sean Crane, Morgan Huffman, Walker Johnson, Avery Lewin, Aidan Mitchell, Kala Niday, Noell Overbay, Victoria Race-Waller, Victoria Shelton, Claire Williams

THIRD GRADE: Regan Childs, Kennedy Dorsey, Ava Duff, Leah Fitzgerald, Jenna Overstreet, Gabrielle Smiley, Garrett Steele, Ashley Wilmer, Gauge Witt